Europa Środkowa zbawieniem dla inwestorów. Jest słabiej zadłużona niż zachód

Zdaniem analityków Polska może pochwalić się jednym z najniższych nasyceń kredytowych w Europie. Pożyczki dla przedsiębiorców stanowią zaledwie 17 % PKB. Dla porównania, średnia strefy euro to już już przeszło 48 %.

Inwestowanie w Europie Środkowej

UniCredit zbadał, że Europa Środkowo-Wschodnia nie odczuje poważnych perturbacji jakie teoretycznie mogłyby wiązać się z opuszczeniem eurolandu przez Grecję. Chociaż w ostatnim czasie kilka dużych banków wycofało się z tego obszaru działalności, to związane to było wyłącznie z kryzysem na rodzimym rynku. Polska to według wielu ekonomistów nadal miejsce z wyraźnymi perspektywami inwestycyjnymi.

Statystycznie suma udzielanych pożyczek dla firm nie wróciła do stanu sprzed kryzysu finansowego, to od początku 2010r. tendencja nie jest wzrostowa. Cieszyć może także fakt, że produkcja przemysłowa rośnie coraz szybciej i to nierównolegle do zaciąganych kredytów w bankach.

Niestety pomimo względnie dobrych warunków do inwestowania, zarządzanie kapitałem i biznesem w Europie Środkowej nadal nie jest łatwe. Kraje takie jak Czechy, Polska, Estonia czy Litwa rzeczywiście zapewniają niskie koszty pracy, to tutaj w parze idzie niska wydajność pracy. Zdaniem przedsiębiorców największym problemem jest jednak skomplikowana procedura administracyjna oraz niska stabilność polityczna. W pierwszej kategorii w czołówce znalazła się także Polska. Jesteśmy uważani za kraj, w którym na rozpoczęcie działalności gospodarczej potrzeba aż 32 dni.

fot. flickr.com | aut. Sean MacEntee

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Europa Środkowa zbawieniem dla inwestorów. Jest słabiej zadłużona niż zachód, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedZadłużenie

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.