Dostęp do usług bankowości elektronicznej coraz łatwiejszy. Polacy doceniają obsługę finansów przez Internet

Żyjemy w ciągłym pośpiechu, dlatego możliwość robienia przelewów internetowych dla wielu osób jest w tym momencie czymś absolutnie oczywistym. Można w ten sposób taniej (odpada prowizja, jaką trzeba zapłacić na poczcie), szybciej i pewniej opłacić choćby bieżące rachunki. Jednak bankowość online to coś więcej.

Różnorodne możliwości

System bankowy na świecie

Choć na początku korzystający z konta internetowego klient miał niewiele możliwości, z biegiem czasu i wraz z postępem informatyzacji społeczeństwa właściciel konta internetowego może samodzielnie zrobić niemal wszystko.

Dużo zależy od oferty konkretnego banku. Standardem jest możliwość robienia różnego rodzaju przelewów krajowych i zagranicznych, sprawdzenie salda oraz historii operacji. Bez wybierania się do placówki można również samodzielnie założyć lokatę (może to być tak lokata złotówkowa, jak i lokata euro), a także ulokować swoje oszczędności w funduszu inwestycyjnym. Także wnioski np. o kartę kredytową można złożyć za pośrednictwem Internetu, a w ostatnim czasie dostępne są również kredyty gotówkowe online, które (jeśli wierzyć reklamom) udzielane są szybko i w przeciągu kilkunastu minut środki pojawiają się na koncie wnioskodawcy.

Oferta banków dotycząca kont internetowych jest stale rozszerzana, próbując sprostać oczekiwaniom klientów. Jednak łatwość dostępu usług niesie ze sobą również wiele zagrożeń.

Uwaga, oszust!

Łatwość, z jaką można założyć konto internetowe sprzyja rozszerzaniu się usług bankowych. Jednakże jest to, niestety, również argument, który jest bezczelnie wykorzystywany przez oszustów. Wyłudzając od klientów różnych banków podstawowe dane, zakładają oni konta na nazwisko niczego nie podejrzewającej ofiary, a następnie a to robią zakupy online na znaczne kwoty, a to biorą kredyty i pożyczki, o których osoba oszukana przeważnie dowiaduje się dopiero w chwili, gdy zaczyna być nękana przez organy prawa. I choć zdaje się, że przeciętny człowiek jest całkowicie bezradny wobec tego procederu, to jednak można zachować pewne środki ostrożności, aby owo ryzyko zminimalizować.

Po pierwsze – nigdy, przenigdy nie wolno udzielać dostępu do jakichkolwiek swoich danych. Pozostawianie np. w bibliotece dowodu osobistego nie jest zbyt mądre. Wystarczą nasze podstawowe dane w rękach oszusta, aby wpędzić się w poważne kłopoty.

Po drugie – bank nigdy nie wysyła e-maili z prośbą o podanie jakichkolwiek danych lub z odnośnikiem do logowania. Jeśli otrzymamy taką wiadomość, to pod żadnym pozorem nie należy wypełniać polecenia, a fakt ten należy niezwłocznie zgłosić do banku. Oszuści właśnie w ten sposób pozyskują informacje odnośnie do naszych kont.

Zdaje się, że to niewiele, ale dzięki temu ryzyko stania się ofiarą jest mniejsze. Oszust nie będzie miał możliwości nas wykorzystać, jeśli mu to uniemożliwimy.

Fotografia w publikacji | fot. web-kredyt.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Dostęp do usług bankowości elektronicznej coraz łatwiejszy. Polacy doceniają obsługę finansów przez Internet, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: Finanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.