Czeska gospodarka najsilniejszą w Europie Wschodniej

Chociaż Polska jest pretendentem do lidera gospodarczego w Europie Wschodniej to znacznie stabilniejszy rynek mają Czesi. Według analityków to nasi południowi sąsiedzi są jednymi z najstabilniejszych państw w zakresie inwestowania w całej Unii Europejskiej.

Inwestorzy doceniają czeską gospodarkę i nie przeraża ich nawet brak podpisania paktu fiskalnego (zaraz obok Wielkiej Brytanii). Statystyczny mieszkaniec Pragi to osoba, która nie ma długów i na co dzień nie korzysta z karty kredytowej. Dzięki obywatelskiemu podejściu do problemu finansów publicznych Czesi nie mają problemów z zadłużeniem, które daje się we znaki całej Europie od przeszło 3-4 lat. Ich kredyty prywatne są średnio dwa razy niższe niż średnia europejska, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na odpowiednio niskie stopy procentowe.

Czeska gospodarka perłą Europy Wschodniej

Chociaż Czesi wchodząc do Unii Europejskiej wywołali u siebie duże poruszenie w kwestii kredytów konsumenckich i inwestycyjnych, to ich banki posiadają największe depozyty w porównaniu do reszty państw bloku socjalistycznego. Zaskakujące, bo nasi południowi sąsiedzi mają o blisko 40% więcej oszczędności niż pożyczek w bankach i instytucjach finansowych. Dla porównania – Polacy mają o 7% więcej kredytów niż depozytów. W lepszej sytuacji są nawet Słowacy z 15-procentową nadwyżką.

Republika Czech już dzisiaj jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych w Europie. Jej położenie będzie prawdopodobnie stale rosło u boku inwestorów, którzy poświęcają swoją uwagę obniżaniu dźwigni finansowej. Kluczem do sukcesu wydaje się mentalność i finansowe uwarunkowania jakim kierują się Czesi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Czeska gospodarka najsilniejszą w Europie Wschodniej, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.