Coraz trudniej o kredyty dla rodzin i przedsiębiorców

Wysokie bezrobocie, ubiegłotygodniowe podwyższenie stóp procentowych oraz słabnący wzrost płac to główne powody, dla których banki nie chcą udzielać swoim klientom pożyczek gotówkowych.

Kredyty

Analitycy spodziewają się kolejnego spadku popytu na kredyty. Banki zaostrzają swoją politykę, o czym też pisaliśmy w artykule: „Coraz trudniej o kredyt„. Z opublikowanych przez Narodowy Bank Polski danych wynika, że rosnące z miesiąca na miesiąc wymagania Polacy najsilniej odczuwają w płaszczyźnie kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych oraz pożyczek o długim terminie spłaty dla dużych przedsiębiorstw. Jednocześnie mamy do czynienia z podniesieniem marży oraz spadkiem popytu na kredyty w ogóle.

Drugi kwartał zdaniem analityków będzie podobny, chociaż wyjątkiem mogą być tutaj pożyczki dla średnich i małych firm. Mimo wszystko wiele instytucji finansowych planuje trwale zaostrzyć swoje wymagania na wielu płaszczyznach.

Bankowcy podkreślają, że głównym tego powodem jest słabnący rynek pracy. Chociaż prace sezonowe powoli przyspieszają, bezrobocie nadal jest bardzo wysokie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika jednak, że sytuacja może się poprawić –  płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły średnio o 6 % i nawet po odjęciu inflacji, jest to niecałe 2 %, a więc wynik zadowalający.

fot. flickr.com | aut. Håkan Dahlström

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Coraz trudniej o kredyty dla rodzin i przedsiębiorców, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedZadłużenie

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź




Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.