Coraz trudniej o kredyt. Banki obawiają się kryzysu

Wiele instytucji finansowych, a w tym banki oczekują pogorszenia się sytuacji europejskich gospodarek. W efekcie kredyt konsumpcyjny jest coraz droższy i trudniejszy w negocjacji. Sytuacja jest poważna, ponieważ brakuje także pożyczek inwestycyjnych dla małych i średnich firm oraz tych na zakup nieruchomości.

Kryzys finsowy

W ciągu ostatnich kilku lat banki chętnie udzielały kredytów krótko i długoterminowych. Stale obniżające się progi dostępności pożyczek  były okazją także na lepsze życie wśród osób określanych przez instytucje finansowe jako tzw. „grupy zagrożenia”. Sytuacja na rynku zmieniła się diametralnie. Z ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski wynika, że banki ostrożniej podchodzą do polityki kredytowej w obawie o swoją płynność. Ostatni kwartał 2011r. pokazał, że o łatwe kredyty w kolejnych miesiącach nie będzie łatwo.

Problemy z kredytami mieszkaniowymi

Swoje wymagania zwiększyło z nowym rokiem przeszło 50% instytucji finansowych. Banki zaostrzają regulaminy i dbają o swoje bezpieczeństwo. Największe zmiany czekają osoby, które szukają kredytów w obcych walutach. Na te będą mogli pozwolić sobie tylko nieco starsi i dobrze prosperujący klienci. Od tego roku banki są zobowiązane do wyliczenia zdolności pożyczkowej tak, aby kredytobiorcy spłacili swoje zobowiązania nie dalej niż w ciągu 25 lat.

Ankieta NBP wskazuje także na przyszłą perspektywę dla kredytów na nieruchomości, a ta jest niepokojąca. Banki będą stale zaostrzać wymagania i znacząco obniżać dostęp do pożyczek wysokiego ryzyka. Żadna instytucja finansowa, która wzięła udział w badaniach nie zapowiedziała złagodzenia swojej polityki kredytowej.

Problemy małych przedsiębiorstw

Najpoważniejszy cios wymierzony będzie we właścicieli małych firm. Z danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski wynika, że zmieni się także regulamin współpracy z przedsiębiorcami. Trudniej będzie o kredyty krótkoterminowe, co zapowiedziało przeszło 30% banków oraz długoterminowe, o których wspomina już bliski co drugi z badanych. Także w przypadku polskich przedsiębiorców banki tłumaczą się podwyższonym ryzykiem współpracy i trudnym w przewidywaniu rynkiem gospodarczym. Zadowoleni mogą być jedynie osoby, które szukają kredytów konsumpcyjnych. Wydaje się, że te nadal nie zostały ograniczone, a część banków obniżyła swoje wymagania wobec takich klientów decydujących się na zakup sprzętu RVT i AGD lub samochodu.

fot. flickr.com | aut. Steve Rhodes

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedZadłużenie

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.