Chwieje się szwedzka gospodarka

Europejski champion wydaje się nie zajmować tak dobrego miejsca jak jeszcze kilka miesięcy temu. Szwecja ma coraz poważniejsze problemy gospodarcze.

Szwecja

Szwedzi zależni od eksportu swoich dóbr do Europy wydają się powoli tonąć. Dynamicznie rośnie także bezrobocie, a według analityków ma być jeszcze gorzej. W całym 2012r. liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy będzie systematycznie się powiększała; przy tym krajowa gospodarka może nie uzyskać planowanego wzrostu na poziomie 0,7 % (według prognozy banku centralnego).

Pierwsze problemy pojawiły się zaraz po ubiegłorocznych wzrostach PKB. Chociaż Szwecja poradziła sobie znacznie lepiej niż chociażby Norwegia czy Dania, to dziś ze względu na uzależnienie od eksportu nie jest odporna na kryzys w Europie. Ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł Szwedom obniżenie poziomu PKB o przeszło 1 %. Przewiduje się, że do roku 2014r. bezrobocie może trzymać się 7,7 %.

Sytuacja wydaje się dziś nieco bardziej klarowna, ponieważ Grecja przyjęła kolejną, trzyletnią pożyczkę od Europejskiego Banku Centralnego i nastroje nie są już tak ponure. Anders Borg – szwedzki minister finansów podkreśla, że jeśli nastąpi trwałe zahamowanie rozwoju gospodarczego to rząd jest gotowy na walkę z recesją.

fot. flickr.com | aut. Let Ideas Compete

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

  • Brak powiązanych tematycznie publikacji

Kategoria: FeaturedGospodarka

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.