Chiny uwolnią swój rynek kapitałowy

Chiński bank centralny podkreśla, że chce uwolnić swoje rynki kapitałowe i tym samym mieć mniejszą kontrolę nad państwowym kapitałem. Szykuje się rewolucja gospodarcza, która może być godnym konkurentem Stanów Zjednoczonych.

ChinyJuan pomimo swej potęgi nie jest walutą światową. Otwarcie się na zewnętrznych inwestorów, swobodniejszy dostęp do giełdy i obligacji pozwoliłoby wyrównanie Chinom do największych konkurentów, w tym USA. Reformy jakiej chcą się podjąć Chińczycy podejmują duże ryzyko. Przy zamkniętej polityce finansowej Azjaci mogli skutecznie chronić się przed wpływem zagranicznego kapitału. Nagła zmiana może wpłynąć negatywnie na stabilność ich całej gospodarki.

Do tej pory wiele działań na rynkach kapitałowych w Chinach podejmowanych było niezwykle wolno. Priorytetem tego rządu jest jednak jak najszybsza liberalizacja rynków kapitałowych. Centralny bank podkreśla jeszcze inne etapy reformy. W ich zakresie miałoby się znaleźć także ułatwienie inwestorom wejście na miejsce chińskich przedsiębiorstw oraz otwarcie wielu linii kredytowych w ojczystej walucie. Za ok. 10 lat zachód mógłby już swobodnie zarządzać kapitałem na giełdach.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (1 vote cast)
Chiny uwolnią swój rynek kapitałowy, 3.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: Gospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.