Europa pogrąża się w kryzysie. Bezrobocie nadal rośnie

Analitycy pesymistycznie spoglądają na przyszłe scenariusze dla strefy euro. Bezrobocie rośnie, a zdaniem wielu ekonomistów sytuacja może trwale się pogłębiać.

bezrobocie w Europie

Według ostatnich danych, średnie bezrobocie w krajach członkowskich Unii Europejskiej wynosi 11,8 %. Zdaniem ekspertów to wynik wysoce niepokojący, bo najwyższy od lat. Tak wysoki wskaźnik to głównie efekt wdrażanych stopniowo programów oszczędnościowych i reform strukturalnych, które mają poprawić ogólną sytuację gospodarczą. Niestety efektem ubocznym tych zmian jest rosnące bezrobocie i na razie nie wiadomo jeszcze kiedy można spodziewać się poprawy tej sytuacji.

Pesymistyczne scenariusze zakładają, że jeszcze w 2013r. bezrobocie w UE sięgnie 12 %, a to dałoby wynik o przeszło 65 % gorszy od sytuacji, w której euroland radził sobie z tym wskaźnikiem najlepiej. Przypomnijmy, że zanim Europę zaczął nękać kryzys gospodarczo-finansowy, średnie bezrobocie w strefie euro wynosił nieco ponad 7 %.

Sytuacja w kraju

Szacuje się, że liczba bezrobotnych w Polsce może dobić do blisko 2,4 mln; dziś bez pracy zostaje 2,1 mln osób – w tak trudnej sytuacji nie byliśmy już od sześciu lat.

Zdaniem ekspertów sytuacja pod koniec 2013r. może być bardzo trudna, dziś mówi się, że bezrobocie w listopadzie – grudniu ma przekroczyć 14 %.

Głównym powodem, dla którego będzie rosło bezrobocie mają być znacznie większe redukcje kapitału ludzkiego niż w ubiegłym roku. Do tej pory zwolnienia w skali makro były umiarkowane, ale przedsiębiorstwa nadal odczuwają słabnący popyt na ich usługi i produkty, stąd skala zagrożenia jest dość poważna. Koniunktura gospodarcza będzie się prawdopodobnie nadal pogarszała, co doprowadzi do wyraźnego załamania liczby etatów.

fot. flickr.com | aut. „it was 3 a.m.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Europa pogrąża się w kryzysie. Bezrobocie nadal rośnie, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedPraca

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.