Bezrobocie nadal rośnie, a ma być jeszcze gorzej

Polscy przedsiębiorcy nie radzą sobie z kolejnymi podwyżkami mediów, paliwa i składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Stopa bezrobocia przekroczyła w ubiegłym miesiącu już 13,5 %.

Polska

Liczba bezrobotnych w Polsce wzrosła już do 2, 16 mln. Osób, które straciły pracę przybyło właściwie we wszystkich częściach kraju, i tutaj m.in. województwo wielkopolskie ze wzrostem o blisko 5 tys., łódzkie 4,4 tys. i dolnośląskie 4,3 tys. Największe problemy mają jednak Kujawy, Mazury oraz Pomorze Zachodnie. Powodów, dla których sytuacja stale się pogarsza jest przynajmniej kilka.

Ekonomiści wskazują, że bezrobocie zawsze najbardziej dotyka Polaków w okresie jesienno-zimowym. Problem z otrzymaniem pracy tymczasowej lub sezonowej skończy się prawdopodobnie dopiero w maju. Zwolnienia z firm potwierdzają także urzędy pracy. Chwiejąca się  gospodarka to trudny okres w działalności wielu małych i średnich przedsiębiorców. Badania potwierdzają, że nawet co drugi z nich  przewiduje wprowadzenie stałych cięć inwestycyjnych. Część z nich odczuwa poważny ucisk ze strony działań rządu w postaci powiększenia składki rentowej oraz podwyższenie płacy minimalnej.

Bezrobocie rośnie także ze względu na zbyt szybki wzrost potencjalnie gotowych do podjęcia pracy osób – niewspółmiernie do powstawania nowych stanowisk. Problem ten jest charakterystyczny jednak dla większości państw członkowskich UE i Polska nie jest tego wyjątkiem.

Analitycy alarmują, że bezrobocie może utrzymać się na wysokim poziomie jeszcze przez cały kwiecień.

fot. flickr.com | aut. @ANDYwithCAMERA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedPraca

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.