Bezpieczne wyjście z europejskiego kryzysu nie istnieje

Ostatnie 30 lat ciągłego lewarowania długów pociągnęło za sobą poważne konsekwencje. W ciągu trzech dekad tylko wskaźnik zadłużenia rządów wzrósł trzykrotnie. Zobowiązania gospodarstw domowych są już przeszło sześć razy większe niż w latach 80. Europie brakuje pomysłu na wyjście z finansowego dołka.

Europejski kryzysAnalitycy nie widzą już innych sposobów na zatrzymanie ciągle powiększających się długów państw członkowskich UE jak sztuczne wprowadzenie większej inflacji, ograniczenie wydatków publicznych lub restrukturyzacja długoterminowych zobowiązań. Niestety, wdrożenie takich rozwiązań nie jest proste. Problem sięga także gospodarek zachodnich.

Zwiększenie oszczędności ze strony państw w czasach szczególnie trudnych dla stale pogarszającego się rynku pracy może przynieść gwałtowne zahamowanie konsumpcji, a w efekcie zamrożenie wzrostu PKB. Taki scenariusz przerabiały już w latach 30. ubiegłego wieku Stany Zjednoczone. Zduszenie gospodarki mogłoby spowodować pogłębienie się recesji, czego Europa chce za wszelką cenę uniknąć.

Mogłoby się wydawać, że rozpędzenie rynku produkcyjnego przez rządy dałoby szansę na dźwignięcie europejskich problemów. Specjaliści podkreślają jednak, że nie ma w tej chwili pieniędzy na wyzwolenie takiego bodźca przez polityków. Przedsiębiorcy nie chcą podejmować takiego ryzyka, ponieważ popyt na dobra spada w wielu branżach, a rynek staje się coraz trudniejszy.

Restrukturyzacja zobowiązań także nie jest złotym środkiem na kryzys. Związane z nią koszty musiałyby przejąć banki. W efekcie wiele instytucji finansowych byłoby zmuszonych do odpisywania kredytów, co wydaje się jednak dość kontrowersyjnym rozwiązaniem. Analitycy uważają, że w tej chwili nie ma pewnego wyjścia z problemy zadłużenia Europy. Jedną z propozycji, które padają z ust inwestorów jest ograniczenie eksportu przez największe światowe gospodarki, tj. Niemców, Japończyków i Chińczyków. W efekcie musieliby zdecydowanie powiększyć swój import, ale odbyłoby się to kosztem ich samych. Do rozwiązania spirali długu potrzeba stabilnego sektora finansowego, wspólnej polityki pieniężnej między członkami UE przy jednoczesnym odciążeniu osób prywatnych oraz małych i średnich przedsiębiorców.

fot. flickr.com | aut. European Parliament

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedZadłużenie

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.