Bankructwo Grecji jest pewne. Kto zyska na upadku południowoeuropejskiej gospodarki?

Według analityków opuszczenie unii walutowej przez Grecję jest już właściwie pewne, co może pociągnąć właściwie całkowity rozpad strefy euro. W kolejce na przyjęcie własnej waluty czekają w końcu Hiszpanie.

Grecja w trudnej sytuacji gospodarczej

Rynki finansowe są zrozpaczone zaistniałą sytuację, ponieważ ogłoszenie niewypłacalności przez Grecję wiązałoby się z potężnymi stratami właściwie wszystkich instytucji finansowych na całym kontynencie. Cała sytuacja ma bezpośrednie przełożenie także dla domowych budżetów Polaków.

Inwestorzy oraz ekonomiści są już od kilku miesięcy pewni, że Grecja jest pogrążona w recesji, z której nie ma szans dźwignąć się nawet po wsparciu ze strony Berlina i Francji. Jej opuszczenie strefy euro mogłoby poważnie zachwiać rynkami finansowymi. Z portfeli czyszczono by ryzykowne aktywa, takie jak surowce, akcje oraz waluty na rzecz złota czy obligacji Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Złotówka znalazłaby się w gronie zagrożonych i poważnie mogłaby stracić na wartości w stosunku do dolara i dziś już zwyżkującego euro. To oznacza., że w krótkim czasie zwiększyłyby się ceny produktów z importu, a to cios w kieszenie wszystkich konsumentów. Taki przypadek to jednak szansa dla eksporterów, którzy dzięki swojej konkurencyjności mieliby szansę na ocalenie całego rynku.

Wprowadzenie drachmy oznaczałoby znaczną utratę na wartości i jednocześnie tańsze wakacje dla Polaków. Nowa waluta dałaby okazję do regularnych wyjazdów, tak jak ubiegłoroczna Tunezja w chwilę po rewolucji.

Ekonomiści uspokajają, że nie ma specjalnych powodów do niepokoju. Grecja nie ma wiele wspólnego z polskim i niemieckim handlem. Faktem jest, że sprowadzaliby od naszych zachodnich sąsiadów do siebie mniej samochodów, to nadal udział Greków nie jest decydujący dla Europy. Jeśli doszłoby nawet do ograniczenia importu przez nich o 30 – 40 %, to nadal trudno mówić o gospodarczej katastrofie.

Największym zagrożeniem dla krajów członkowskich byłoby odwrócenie się Grecji od UE. Ogłoszenie bankructwa spowodowałoby z czasem całkowite uwolnienie się od długów, obniżenie kosztów pracy oraz odzyskanie konkurencyjności na arenie międzynarodowej. W efekcie sprawdzone przez Greków rozwiązanie uzyskałoby aprobatę Portugalczyków, Irnaldczyków, Hiszpanów i Włochów, a  tego obawiają się inwestorzy, ponieważ sytuacja rynkowa byłaby całkowicie nieprzewidywalna.

fot. flickr.com | aut. SIRHENRYB.is ****the dreamer****

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Bankructwo Grecji jest pewne. Kto zyska na upadku południowoeuropejskiej gospodarki?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.