Bankructwa w branży drogowej. Rząd bezradny?

Załamanie kondycji finansowej w branży budowlanej wydaje się coraz poważniejsze. Drogowcy załamują ręce po nierentownych projektach związanych z Euro 2012. Rząd ma polepszyć tę sytuację i zlecić modernizacje autostrad jeszcze przed cięciami inwestycji.

Budowa dróg w PolsceSprawą zajęło się Ministerstwo Transportu. Trwają prace nad kolejnym programem budowy dróg, tym razem na lata 2014 – 2020. W ramach perspektyw finansowych Unii Europejskiej rząd ma ratować trudną sytuację w branży drogowej, która spodziewa się nagłego spadku zleceń ze strony państwa. Na razie jednak szczegóły nie są znane, a dziś głównym zadaniem ministerstwa nadal jest bieżące dokańczanie dróg ekspresowych i autostrad przed mistrzostwami piłki nożnej.

Środowisko drogowe uważa, że działania przygotowywane przez rząd nie pomogą. Przed Euro 2012 w Polsce udało się zrealizować w sumie ok. 35 % planowanych tras i chociaż daje to ok. 2 – 2,5 tys. nowych odcinków dróg to niebawem ma nastąpić gwałtowne zamrożenie tego rynku, a większość pieniędzy trafi w stronę rozwoju technologicznego i energii odnawianych.

Minister rozwoju regionalnego zapewnia jednak, że pieniądze na rozbudowę i modernizację dróg lokalnych znajdą się co jest zawarte w tym i przyszłym planie budżetowym. Według analityków już dzisiaj ilość inwestycji lokalnych spadła o blisko 50 %. W tym roku drogowcy zarządzali rynkiem inwestycyjnym o wielkości 30 mld zł, ale już w 2012r. ten zmniejszy się o połowę. Pieniądze, o których mowa z początku artykułu, tj. przeznaczone na lata 2014 – 2020 miałyby pochodzić z funduszów europejskich, a to oznacza, że nadzór nad budowami nadzorowałaby Komisja Europejska a nie Polska.

fot. web-kredyt.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.