Amerykanie nie potrafią wyjść z kryzysu

Model ekonomiczny przyjęty przez Stany Zjednoczone wydaje się wymykać spod kontroli. Amerykanie nie chcą podejmować już ryzyka; obawiają się o swoje oszczędności.

Sytuacja gospodarcza w USAPodejmowanie ryzyka oraz lewarowanie kosztów przez zadłużenie były charakterystyczne dla rynków USA. Badania przeprowadzone wśród obywateli zaznaczają zmieniający się trend i niepokój. Zdaniem ankietowanych Stany Zjednoczone mają poważne problemy ze sprawiedliwością gospodarczą. W efekcie coraz więcej osób prywatnych zamraża swój kapitał. Trudne chwile przeżywają przedsiębiorstwa i w efekcie dochodzi do gwałtownego wyhamowania gospodarczego. Jeszcze kilka lat temu blisko 40 % Amerykanów było gotowych do podjęcia ryzyka w sprawie potencjalnie dochodowych inwestycji. Dziś wynik jest znacznie gorszy, ale powodów, dla których USA nie potrafi dźwignąć się z kryzysu jest przynajmniej kilka.

Najpoważniejszymi zmianami w ciągu ostatnich kilku lat jest stale kurczący się rynek pracy. Chociaż początek 2012r. okazał się być korzystnym, bo nowe stanowiska objęło przeszło 200 tys. osób, to już dziś wiadomo, że to tylko chwilowy powód do zadowolenia. Stany Zjednoczone są nadal narażone na wpływy światowych rynków finansowych.

Nadal nie wiadomo jak Europa poradzi sobie z zadłużeniem Grecji, a w kolejce czeka jeszcze Hiszpania i Włochy. Spekulanci wskazują, że w najbliższym czasie amerykańską gospodarką może zatrząść cena paliw (w związku z konfliktem irańskim). Niepokojące wydają się dla niej także zwalniające Chiny oraz ich przedłużająca się forma restrukturyzacji rynków kapitałowych (czyt. więcej: Chiny uwolnią swój rynek kapitałowy).

fot. www.sxc.hu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.